Biobio-seuran vuosikokous 17.6.2020

Seuran sääntömääräinen vuosikokous järjestettiin 17.6.2020 Tieteiden talolla, Helsingissä.

Seuran sääntömääräinen vuosikokous järjestettiin tänä vuonna SARS-CoV-2 pandemiatilanteesta johtuen poikkeuksellisesti vasta 17.6. Ensimmäistä kertaa kokoukseen oli myös mahdollisuus osallistua etänä.

Koko seuran puolesta hallituksen jäsenet haluavat kiittää hallituksesta poisjääviä dosentti Kaisa Haukkaa (Helsingin yliopisto), professori Jukka Finneä (Helsingin yliopisto), FT Maarit Jokelaa (Oulun yliopisto) sekä apulaisprofessori Jaana Rysää (Itä-Suomen yliopisto) pitkäaikaisesta omistautumisesta sekä sitoutumisesta hallituksen jäseninä, sekä heidän jakamastaan asiantuntemuksestaan.

Hallituksen uusiksi jäseniksi hyväksyttiin FT Jenni Hultman (Helsingin yliopisto), FT Jussi Jäntti (VTT), FM Mikko Karpale (Oulun yliopisto) sekä Prof. Vesa Hytönen (Tampereen yliopisto).

Biobio-seuran vuoden 2019 vuosikertomus luettavissa: PDF iconVuosikertomus 2019 Biobio-seura

Suomen Kansallisen Biotieteiden vuoden 2019 vuosikertomus luettavissa: PDF iconVuosikertomus 2019 Biotieteiden kansalliskomitea