Biobio-seura vieraili pääkaupunkiseudun lukioissa.

Syksyn 2019 aikana Biobio-seuran hallituksen jäsenet vierailivat yhdessä Suomen Bioteollisuuden edustajan Carmela Kantor-Aaltosen kanssa neljässä eri pääkaupunkiseudun koulussa kertomassa eritoten lukiolaisille bioalasta ja sen tarjoamista monista uramahdollisuuksista. Mielenkiintoisia kysymyksiä ja innostunutta kuuntelijakuntaa löytyi niin Helsingin normaalilyseossa, Otaniemen Lukiossa, Helsingin Luonnontiedelukiossa kuin Helsingin Suomalaisessa Yhteiskoulussa. Kiitos lämpimästä vastaanotosta!

       

Biobio-seuran Marc Baumann (vasemmalla), Kristiina Mäkinen, Peter Sarin, Hannu Koistinen, Elina Pietilä ja Suomen Bioteollisuuden Carmela Kantor-Aaltonen sekä Kaisa Haukka (ei kuvassa) vierailivat pääkaupunkiseudun kouluissa syksyllä 2019.