Seuran hallitus luovutti A.I.Virtanen -mitalin Aimo Tukiaisen perikunnalle.

A. I. Virtanen -mitalin historiaa

Vuonna 1961 Societas Biochemica, Biophysica et Microbiologica Fenniae ry:n silloinen hallitus päätti juhlistaa perustajaansa teettämällä kuvanveistäjä Aimo Tukiaisella A.I. Virtanen -mitalin. Mitalia lyötiin 20 kpl, joista ensimmäinen luovutettiin seuran perustajalle A.I. Virtaselle ja toinen Kansallismuseoon. Mitalit valmistettiin seuran tukijäsenten avustuksella ja tuella. Alkuperäisen A.I. Virtanen -mitalierän viimeinen hopeinen mitali luovutettiin yhdessä Suomalaisten Kemistien Seuran ja Ravitsemuksen Tutkimussäätiön kanssa professori Johanna Ivaskalle osana A.I. Virtanen -palkintoa marraskuussa 2017.Vuoden 2017 Biobio-seura kääntyi kunnia- ja emeritusjäsentensä, sekä säätiöiden ja yhdistysten puoleen uuden mitalierän lyöttämiseksi. Biobio-seuran hallitus haluaakin lämpimästi kiittää kaikkia tukijoita, sillä tällä tuella saimme lyötettyä uuden erän hopeisia mitaleita, yhteensä suunnittelemamme 25 kappaletta. Erän ensimmäinen mitali luovutettiin tekijänoikeuksien haltijan, Aimo Tukiaisen perikunnan toivomusten mukaisesti 21.5.2019 mitalin suunnittelijan perintöä vaalivalle Taidekeskus Purnulle, jossa mitali ja A. I. Virtanen -palkintoa esittelevä teksti on tarkoitus laittaa näytteille.

Uudenkarheaa mitalia tarkastelevat Taidekeskus Purnun tiloissa Mirja Tukiainen, Heikki Tukiainen ja Timo Soini Tukiaisen Purnun säätiöstä, sekä Jukka Finne (oikealla) Biobio-seurasta.

Aimo Tukiaisen suunnittelemat sekä valmistamat alkuperäiset A.I. Virtanen -mitalin kipsivalut.