Vuoden 2019 A.I. Virtanen -palkinto myönnetty Tapio Salmelle.

A.I. Virtanen -palkinto jaettu 10.12.2019

Vuoden 2019 A.I. Virtanen -palkinto on myönnetty akatemiaprofessori Tapio Salmelle Åbo Akademista tunnustuksena uraauurtavasta tutkimuksesta kemiallisten prosessien ja katalyysien tutkimuksessa.

Arvostetun tiedemiehen ja nobelistin, professori Artturi Ilmari Virtasen, tieteellisen työn muistoksi perustettu A.I. Virtanen-palkinto jaettiin nyt 19. kerran. Palkinto myönnetään suomalaiselle tai ulkomaalaiselle tutkijalle, joka tekee kansainvälisesti arvostettua, korkeatasoista tutkimusta, ja jonka työ liittyy johonkin palkinnon myöntävien yhdistysten, Societas Biochemica, Biophysica et Microbiologica Fenniae:n , Ravitsemuksen Tutkimussäätiön ja Suomalaisten Kemistien Seuran toiminta-alueista. Palkintoa myönnettäessä kiinnitetään erityistä huomiota siihen, että valittu henkilö on edelleen aktiivinen ja menestyksekästä työtä tekevä tutkija. Palkinnonsaajan tulee myös olla ennakkoluuloton ja uusien ongelmien ratkaisemiseen paneutuva. Lisäksi korostetaan poikkitieteellisyyttä.

Palkinto koostuu kunniakirjasta, 10 000€ rahapalkinnosta sekä kuvanveistäjä Aimo Tukiaisen suunnittelemasta hopeisesta A. I. Virtanen-mitalista.

Lue lisää professori Tapio Salmesta ja hänen tutkimuksestaan: https://kemia100.fi/tapio-salmi/

A.I. Virtanen -mitali luovutettiin Tapio Salmelle (toinen vasemmalta) Säätytalolla järjestetyssä palkinnonjakotilaisuudessa 10.12.2019. Palkinnnon jakoivat Suomalaisten Kemistien Seuran puheenjohtaja Pekka Joensuu (ensimmäinen vasemmalta), Ravitsemuksen Tutkimussäätiön Anu Turpeinen sekä Biobio-seuran puheenjohtaja Hannu Koistinen. Kuva: Suomalaisten Kemistien Seura ry.

Tapio Salmelle jaettu mitali on järjestyksessään 19. Mitalin on suunnitellut kuvanveistäjä Aimo Tukiainen. Kuva: Suomalaisten Kemistien Seura ry.